Youth Challenge

Find Past Provincial and National Champions

Click or select the group you wish to view

Find National Champions

Teams that won Nationals are highlighted and have a star (*) behind them

Do you have pictures of a winning team from a competition found on our website?

If so compare your picture with what we have (or don’t have) and if yours is a better picture, please send them to ab5pbapix@alberta5pin.com or Tim Wiseman

When submitting a picture, please

  • Check that we don’t already have it on the site
  • Identify the event,
  • The season,
  • Members of the team shown from
    • back row to front row
    • listing bowlers from left to right
  • include coaches/manager names if you have them

We would love to add all this history to our website

Use the arrows to the right to select the Championship you are interested in

1998  ** Ottawa, ON
National Champions
   Kurtis Deering 
   Victor Fobert 
   Matthew Schultz 
   Jennifer Burgess  * 
   Bonnie Olson 
   Colleen Gleed 
Coaches: Terry McLeod
                  Pat Elliott
    
1999 Edmonton, AB
   Kurtis Deering 
   Derek Home    * 
   David Little 
   Jennifer Burgess 
   Christine Linnen 
   Bonnie Olson 
Coaches: Brian Murray
                  Gizelle Darr
2000 Winnipeg, MB
   Derek Dobbs 
   Matthew Schultz 
   Patrick Bloomer 
   Christine Groth 
   Joanne Carson 
   Chantel Saik 
Coaches: Trudy Metcalfe
                  Brian Sudbury
    
2001 Hamilton, ON
   Chris Haywood 
   Matthew Schultz 
   Stevan Loertscher 
   Heather Wellman 
   Amanda Urban 
   Christine Linnen 
Coaches: Gerry Anderson
                  Rob Miller
2002 Hull, Quebec
   Jonathan Koenig 
   Joe Gray 
   Michael Laycock 
   Bonnie Olson 
   Andrea Williams 
   Jessica Anderson 
Coaches: Jerry Kind
                  Lori Gamble
    
2003 Edmonton, AB
   Daniel Morin 
   William Sutherland 
   David Sanderson 
   Brittney Johnson 
   Brittany Werner 
   Jennifer Glodek 
Coaches: Lori Gamble
                  Geoff Wilson
2004 Winnipeg, MB
   Bradley Wilton 
   Michael Laycock 
   Stevan Loertscher 
   Tannis Seitz 
   Brittney Hislop 
   Ashley Holomey 
Coaches: Lori Gamble
                  Cisco Beyersbergen
2005 Hamilton, ON
   Aaron Arndt 
   Stevan Loertscher 
   Mike Hirsche 
   Alyssa Madsen 
   Kelly Nero 
   Halea Desutter-Pederson 
Coaches: Linda Seitz
                  Don MacIver
    
2006 Thunder Bay, ON
   Danielle DeBlois 
   Sharlynn Nittel 
   Amanda Rygh 
   Chris Glodek 
   Justin Langrock 
   Mathew Kohel 
Coaches: Greg Gigliuk
                  Kari Anderson
2007 Calgary, AB
   James Douglas 
   Richard Jackson 
   Mathew Kohel 
   Tara Seitz 
   Jill Onisimchuk 
   Marielle Hawkes 
Coaches: Shirley Kultgen
                  Lynn Howell
    
2008 Hamilton, ON
   Mat Kohel 
   Jeremy Harasymchuk 
   Parker Anderson 
   Jennifer Baker 
   Catherine Porter 
   Holly Harris 
Coaches: Debbie Boswell
                  Kerry Fincaryk
2009  ** Ottawa, ON
National Champions
   Dylan Descheneaux * 
   Michael Martindale 
   Christopher Curtis 
   Halea Desutter-Pederson * 
   Holly Harris 
   Danielle Deblois 
Coaches: Gerry Anderson
                  Terry Ell
2010 Edmonton, AB
   Jennifer Baker * 
   Jessica Radu 
   Shelby Clarkson 
   Mark Polivchuk 
   Parker Anderson 
   Jeremy Harasymchuk * 
Coaches: Lori Gamble
                  Bob Stirling
    
2011 Regina, SK
   Jennifer Baker 
   Kayla Lamoureux 
   Brittany Gamborski 
   Evan Lacoursiere 
   Curtis Dunis 
   Travis Schmidt 
Coaches: Maria Wood
                  Len Madarash
2012 Winnipeg, MB
   Shelby Clarkson 
   Christine Pocza 
   Kayla Lamoureaux 
   Curtis Dunis * 
   Robert Tomkins 
   Brandon Bigras 
Coaches: Lori Gamble
                  Cassey Campbell
    
2013 Hamilton, ON
   Danielle Fernetti 
   Julie Orobko 
   Brittany Gamborski 
   Evan Lacoursiere 
   Daniel Madarash 
   Jake Anderson 
Coaches: Brenda McCannel
                  Lynn Howell
2014 Gatineau, QC
   Alyssa Campbell 
   Julie Orobko 
   Michelle Nunweiler 
   Bailey Lawson 
   Evan Lacoursiere 
   Bradly Tytgat * 
Coaches: Linda Seitz
                  Eric Christensen
2015 Edmonton, AB
   Damara Halvorson 
   Courtney Miller 
   Julie Orobko 
   Aman Ubhi 
   Tyler Tytgat 
   Jayden Lawson 
Coaches: Desiree Tytgat
                  Jerry Kind
    
2016 Winnipeg, MB
   Julie Orobko 
   Brooklynn French 
   Kayla Lamoureux 
   Trevor Tomm 
   Marcel Levecque 
   Cody Jubinville 
Coaches: Patrricza Rempel
                  Len Madarash
2017  ** Ottawa, ON
National Champions
   Brooklynn French 
   Teagan Makar 
   Jenna Lamoureux 
   Bradly Tytgat 
   Tyler Tytgat * 
   Michael Marciano 
Coaches: Gerry Anderson
                  Ernie McLellan
    
2018  ** Ottawa, ON
National Champions
   Teagan Makar 
   Kamryn Collins 
   Brooklynn French 
   Trevor Tomm 
   Tyler Tytgat * 
   Dylan Hagen 
Coaches: Desiree Tytgat
                  Scott Wiseman
2019 Ottawa, ON
   Jenna Lamoureux  
   Mikayla Juricic 
   Randi Zeitner 
   Rylan Willier  
   Devan St. Martin 
   Kory Larabie 
Coaches: Desiree Tytgat
                  Tony Zirk
2020 Cancelled Due to Pandemic
   Kayle Mak 
   Teagan Makar 
   Zoe Wilson 
   Jared LaMontagne 
   Jacob Radke 
   Jeremiah Said 
Coaches: Michelle Manton
                  Len Madarash

* Indicates won a scholarship at Nationals

Scholarships are awarded based on average at the National Championship.

YearRecipient
1998Jennifer Burgess
1999Derek Home
2009Dylan Descheneaux
&
Halea Desutter-Pederson
2010Jennifer Baker
2012Curtis Dunis
2014Bradly Tytgat
2017Tyler Tytgat
2018Tyler Tytgat

All attendees are entered in two events, scratch and pins over average. Teams may only win in one of the two events.

YearAggregate
 
High School
Championship
1996Calgary Zone
1988Calgary Zone
1989Calgary Zone
1997Edmonton Zone
 First Year of National
First Year of
National
Youth Challenge
1998Southern Zone 7
1999Northern Zone 1
2000Edmonton Zone 3
2001Edmonton Zone 3
2002Edmonton Zone 3
2003Calgary Zone 5
2004Edmonton Zone 3
2005Edmonton Zone 3
2006Edmonton Zone 3
2007Edmonton Zone 3
2008Edmonton Green
2009Edmonton Fairway
2010Calgary Red
2011Edmonton Green
2012North Navy & Calgary Red
2013Calgary Red
2014Edmonton Green
2015Edmonton Green
2016Edmonton Green
2017Edmonton Green
2018Edmonton Green
2019Edmonton Green
2020Edmonton Green

Girls Singles Champions

YearNameZone
1980Tracy FindlaterZone 5
1981 Zone 8
1982  
1983  
1984  
1985  
1986Leanne HoltZone 4
1987Jeannette BeaulieuZone 5
1988  
1989Keri BuchananZone 3
1990Melinda JohnstonZone 5
1991Cindy ChristmannZone 7
1992Cindy ChristmannZone 7
1993Michelle GommerudZone 6
1994Stacey BradshawZone 3
1995Missy BosseZone 5
1996Jennifer GeisngerZone 5
1997Jessica DayZone 3
1998Jennifer BurgessZone 5
1999Bonnie OlsonZone 1
2000Christina GrothZone 7
2001Heather WellmanZone 3
2002Bonnie OlsonZone 1
2003Brittney JohnsonZone 5
2004Tannis SeitzZone 7
2005Alyssa MadsenZone 5
2006Danielle DeBloisZone 3
2007Tara SeitzZone 7
2008Jennifer BakerEdmonton Green
2009Halea Desutter-PedersonCalgary Red
2010Jennifer BakerEdmonton Fwy
2011Jennifer BakerEdmonton Green
2012Shelby ClarksonCalgary Red
2013Danielle FernettiSoutheast Orange
2014Alyssa CampbellEdmonton Green
2015Damara HalvorsonCalgary White
2016Julie OrobkoEdmonton Green
2017Brooklynn FrenchCalgary Red
2018Teagan MakarEdmonton Green
2019Jenna LamoureuxEdmonton Green
2020Teagan MakarEdmonton Green
   

Boys Singles Champions

YearNameZone
1980James CowlingZone 5
1981 Zone 6
1982  
1983  
1984  
1985Mark MlynarskiZone 5
1986Mike SaliZone 5
1987Sheldon PortsmouthZone 6
1988Darren BareskaZone 1
1989Mike SaliZone 5
1990Kevin PilonZone 3
1991Jason SpeedZone 1
1992Vince ChartierZone 4
1993Rob HutchinsonZone 6
1994Danny GombocZone 5
1995Tim SimperZone 3
1996Kurtis DeeringZone 7
1997Danny ButlerZone 5
1998Kurtis DeeringZone 7
1999Kurtis DeeringZone 7
2000Mathew SchultzZone 3
2001Chris HaywoodZone 5
2002Jonathan KoenigZone 5
2003Daniel MorinZone 5
2004Bradley WiltonZone 5
2005Aaron ArndtZone 5
2006Chris GlodekZone 1
2007James DouglasZone 5
2008Mat KohelEdmonton Green
2009Dylan   DescheneauxNorthwest  Yellow
2010Mark PolivchukCalgary Red
2011Evan LacoursiereEdmonton Green
2012Curtis DunisEdmonton Forest
2013Evan LacoursiereEdmonton Green
2014Bailey LawsonCalgary White
2015Aman UbhiEdmonton Green
2016Trevor TommEdmonton Green
2017Bradly TytgatEdmonton Green
2018Trevor TommEdmonton Green
2019Rylan WillierEdmonton Green
2020Jared LaMontagneCalgary Red
   

Prior to 1999 teams competed in a national phone-in event, meaning teams could win a Canadian championship while bowling in their own province.

From 1999 onward there are no team winners, as the three girls and three boys with the highest averages in the scratch provincial championship compete as the Alberta team at nationals.

1980     Zone 5
   Susan Cullen 
   Kathleen Hanley 
   Linda Gallo 
   Tracey Findlater 
   Marcella Braa 
Coach: Fran Clarke
1981     Zone 7
    
   Information 
   Unavailable 
    
1982     Zone 5
Canadian Champions
   Sherry McKinley 
   Robin Becker 
   Barb Bissett 
   Teresa Reid 
   Karry Morosoff 
Coach: Fran Clarke
1983     Zone 7
   Penny Noble 
   Y. Koch 
   J. DeWalt 
   M. Harrison 
   S. Park 
Coach: N/A
1984     
    
   Information 
   Unavailable 
1985     Zone 1
   Nicole Bevan 
   Lisa Popkey 
   Carrie Ann Page 
   Laurel Popkey 
   Christie Donald 
Coach: Hank Hof
1986     Zone 3
   Shauna Kondro 
   Lainie Mailer 
   Debbie Gill 
   Marcy Begon 
   Jodi Flach 
Coach: N/A
1987     Zone 5
   Shawna Stevenson 
   Jeannette Beaulieu 
   Angie Gingera 
   Melinda Johnston 
   Laurel Wieshlow 
Coach: Nancy Bakos
1988     Zone 6
   Michelle Desreux 
   Diane Boot 
   Joey Majerech 
   Jolene Seidlitz 
   Laura Coutts 
Coach: Lawrence Fobert
1989     Zone 3
   Amy Corbert 
   Keri Buchanan 
   Chris Stollery 
   Leann Slywka 
   J. Johnson 
Coach: Brian Goodhope
1990     Zone 5
   Tracey Ranta 
   Heather Lavergne 
   Audra Zaremba 
   Melinda Johnston 
   Rachel McDonald 
Coach: Hanneke McDonald
1991     Zone 6
   Kim Presiloski 
   Tammy McGowan 
   Joey Majerech 
   Lori Long 
   Rita Hughes 
Coach: Lawrence Fobert
1992     Zone 5
   Jennifer Marshall 
   Heather Lavergne 
   Bobbi Milligan 
   Pamela Marshall 
   Heather Tweedy 
Coach: Don Marshall
1993     Zone 5
   Pamela Marshall 
   Jennifer Marshall 
   Heather Lavergne 
   Angela MacKinnon 
   Lana Piraux 
Coach: Don Marshall
1994     Zone 5
   Jennifer Marshall 
   Pamela Marshall 
   Lana Piraux 
   Angela MacKinnon 
   Jennifer Gieisinger 
Coach: Bob Edmonds
1995     Zone 5
Canadian Champions
   Erin Ranta 
   Lana Piraux 
   Angela MacKinnon 
   Sandra Hansen 
   Missy Bosse 
Coach: Bob Edmonds
1996     Zone 7
   Colleen Gleed 
   Deanna Tokamp 
   Miranda Langejans 
   Christina Groth 
   Tina Schultz 
Coach: Earl Jensen
1997     Zone 3
   Cathie Calarco 
   Michelle Gairdner 
   Kelly Olstad 
   Chantel Saik 
   Jessica Day 
Coach: Don MacIver
1998     Zone 1
   Bonnie Olson 
   Stacy Volden 
   Martina Jolivet 
   Raye Burghall 
   Jill Hof 
Coach: Hank Hof
1999     Zone 3
   Chantel Saik 
   Kim Nero 
   Christine Linnen 
   Chelsea Cairns 
   Joanne Carson 
Coach: Lori Gamble
2000     Zone 3
   Heather Wellman 
   Joanne Carson 
   Amanda Urban 
   Chantel Saik 
   Michelle Gairdner 
Coach: Barett Gamble
2001     Zone 3
   Michelle Gairdner 
   Heather Wellman 
   Amanda Urban 
   Chrissy Phillips 
   Kendra klassen 
Coach: Gerry Anderson
2002     Zone 7
   Kim Quinell 
   Jenn Langejans 
   Sharlynn Nittel 
   Jen Culler 
   Nicole Gleed 
Coach: Linda Seitz
2003     Zone 5
   Jennifer Johnston 
   Brittney Johnson 
   Angela Jameson 
   Alyssa Madsen 
   Andrea Williams 
Coach: Linda Raymond
2004     Zone 6
   Jessica Andersen 
   Jill Waisman 
   Nicole Powell 
   Donna Gervais 
   Carrie Watson 
Coach: Lawrence Fobert
2005     Zone 3
   Brittney Hislop 
   Ashley Holomey 
   Desiree Tytgat 
   Amanda Burton 
   Katie Harasymchuk 
Coach: Lori Gamble
2006     Zone 7
   Tannis Seitz 
   Tara Seitz 
   Barb Taillon 
   Sharlynn Nittel 
   Whitney Clarkson 
Coach: Carol Oster
2007     Zone 3
   Jennifer Baker 
   Katie Harasymchuk 
   Jill Onisimchuk 
   Amanda Ryan 
   Desiree Tytgat 
Coach: Lisa MicInnes
2008     Calgary Red
   Amber Ashton 
   Kaitlyn Clawson 
   Morgan Boswell 
   Jessica Polivchuk 
   Tara Seitz 
Coach: Maria Wood
2009     Edm Fairway
   Danielle Deblois 
   Jennifer Baker 
   Julianne Watson 
   Michelle Heidinger 
   Janelle Bannister 
Coach:: Gerry Anderson
2010     Calgary Red
   Kayla Green 
   Jolie Nelson 
   Amber Ashton 
   Ann-Marie Wilton 
   Shelby Clarkson 
Coach: Maria Wood
2011     Calgary Red
   Ann-Marie Wilton 
   Shelby Milne 
   Ashley Collins 
   Shelby Clarkson 
   Amber Ashton 
Coach: Maria Wood
2012     Calgary Red
   Shelby Clarkson 
   Taylor McGonigal 
   Shelby Leavitt 
   Christine Pocza 
   Chelsey Radu 
Coach: Mailinda Thomson
2013     Edmonton Cream
   Julie Orobko 
   Chelsea Rudkin 
   Rachel Burlingame 
   Tina Sang 
   Harmonie Locke 
Coach: Desiree Tytgat
2014     Edmonton Green
   Julie Orobko 
   Alyssa Campbell 
   Kelsey Henry 
   Shae Lyn Lanovaz 
   Amanda Spicer 
Coach: Desiree Tytgat
2015     Edmonton Green
   Julie Orobko 
   Kayla Lamoureux 
   Amanda Spicer 
   Tina Sang 
   Kayla St. Martin 
Coach: Desiree Tytgat
2016     Calgary Red
   Damara Halvorson 
   Brooklynn French 
   Amanda Campbell 
   Sharayah Dillon 
   Brittney Columbus 
Coach: Eric Christensen
2017     Edmonton Green
   Teagan Makar 
   Jenna Lamoureux 
   Harmonie Locke 
   Mackenzie Fix 
   Sarah Schnepf 
Coach: Gail Versteegt
2018     Edmonton Green
   Teagan Makar 
   Jenna Lamoureux 
   Madison Jenkins 
   Sarah Schnepf 
   Eva White 
Coach: Len Madarash
2019     Edmonton Green
   Jenna Lamoureux 
   Teagan Makar 
   Sarah Schnepf 
   Melina Duro 
   Mackenzie Fix 
Coach: Len Madarash
2020     CALGARY RED
   Mikayla Juricic 
   Randi Zeitner 
   Tanisha Halvorson 
   Kaiya Wolfson 
   Mercedes MacDonald 
Coach: Beverley Magnus

1980     Zone 5 Calgary
   Dwayne Shearer 
   James Cowling 
   Cam Molineaux 
   Brian Johnston 
   Shane Metcalfe 
Coach: George McGill
1981     Zone 8
   Brian Huculak 
   Randy Tremel 
   Stephen Taylor 
   Trent Laurie 
   Willie Malcomson 
Coach: N/A
1982     Zone 5 Calgary
   Stewart Breuer 
   Bruce Molineaux 
   Wade Harris 
   Chris Walder 
   Terry Hager 
Coach: Bobby Omotani
1983     Zone 7
   R. Bader 
   Shawn MacKinnon 
   Dean Harrison 
   Michael Fernetti 
   K. Bartlett 
Coach: N/A
1984     Zone 7
   R. Bader 
   Shawn MacKinnon 
   Dean Harrison 
   Michael Fernetti 
   K. Bartlett 
Coach: N/A
1985     Zone 7
   Shawn MacKinnon 
   Michael Fernetti 
   Jeff Were 
   Dean Harrison 
   Gerald Green 
Coach: Julie ?
1986     Zone 5 Calgary
   Mike Sali 
   Chris Billings 
   Kevin Holdsworth 
   Russ Moore 
   Brent Verkland 
Coach: Don Hadfield
1987     EDMONTON
   Cory Slywka 
   Kelvin Pilon 
   Billy Kunnas 
   Dean Yuhar 
   Daryl Eldstrom 
Coach: N/A
1988     Zone 1
   Darren Bereska 
   Jason Speed 
   John Gray 
   Walt Draeger 
   Mike Leugner 
Coach: N/A
1989     Zone 5 Calgary
   Mike Sali 
   John Auriti 
   Sean Smith 
   David Weber 
   Robert Raymond 
Coach: Brian Johnson
1990     Zone 3 Edmonton
   Cory Slywka 
   Jamie Young 
   Kevi Pilon 
   Patrick Magnan 
   Jeremy Kiziak 
Coach: Brian Goodhope
1991     Zone 1
   Chris Donohue 
   Troy Kozenko 
   Jason Speed 
   Aaron Devine 
   Mike Leugner 
Coach: Shirley Koslowski
1992     Zone 6
   Rob Hutchinson 
   Shelby Crest 
   Mike Washburn 
   Gary Baird 
   Michael Bischke 
Coach: Rob Miller
1993     Zone 6
   Gary Baird 
   Mike Washburn 
   Rob Hutchinson 
   Shelby Chrest 
   Jordan Carlson 
Coach: Rob Miller
1994     Zone 6
   Gary Baird 
   Shelby Chrest 
   Darby Chrest 
   Rob Hutchinson 
   Michael Bischke 
Coach: Lawrence Fobert
1995     Zone 5 Calgary
   Varian Layne 
   Mike Jennings 
   Sean Wrigley 
   David Lavergne 
   Philip Myall 
Coach: Bill Petrie
1996     Zone 8
   Waylon Capner 
   Derek Dewar 
   Chad Leniuk 
   Allan James 
   Steven Crofts 
Coach: Don Wilson
1997     Zone 3 Edmonton
   Brennan Estell 
   Darrell Bradley 
   Ashton Gibson 
   Mark Daus 
   Jeremy Bloomer 
Coach: Barett Gamble
1998     Zone 7
   Scott Quinell 
   Kurtis Deering 
   Mike MacPhail 
   Arlin Bosch 
   Trevor Lmena 
Coach: N/A
1999     Zone 1
   Marcus Hodgkin 
   Kevin Van Rhyn 
   Josh Langcaster 
   Tyler Perrin 
   David Little 
Coach: N/A
2000     Zone 3 Edmonton
   Matthew Schultz 
   Jonathon Schneider 
   Kyle Ramsey 
   Chris Morin 
   Lee Hodgson 
Coach: Blair Tuck
2001     Zone 6
   Michael Laycock 
   John Wallace 
   Victor Fobert 
   Andre Grenier 
   Francis Tymchuk 
Coach: Lawrence Fobert 
2002     Zone 4
   Brandon Cockburn 
   Chance Anderson 
   Ryan Ahlberg 
   Karie Kruetz 
   Quentin Bolstad 
Coach: Robert Gallagher
2003     Zone 5 Calgary
   Daniel Morin 
   David Sanderson 
   Stevan Loertscher 
   Bradley Wilton 
   Wynten Urquhart 
Coach: Geoff Wilson
2004     Zone 3 Edmonton
   Brandon Sweeney 
   Dexter Wiseman 
   Martti Luopa 
   Stephane Vaillancourt 
   William Sutherland 
Coach: Cisco Beyersbergen
2005     Zone 3 Edmonton
   Dexter Wiseman 
   Mathew Kohel 
   William Sutherland 
   Brandon Sweeney 
   Tim Wiseman 
Coach: Mike Lacoursiere
2006     Zone 6
   Brandon Cockburn 
   Paul Waisman 
   Justin Langrock 
   Sean McWade 
   Jordie Weich 
Coach: Greg Gigliuk
2007     Zone 4
   Paul Waisman 
   Merle Buck 
   Justin Langrock 
   Sean McWade 
   Jordie Weich 
Coach: Greg Gigliuk
2008     Edmonton Green
   Alex Deck 
   Derek Gall 
   Jeremy Harasymchuk 
   Kyle Macpherson 
   Taylor Shaver 
Coach:: Kim MacDonald
2009     Edmonton Fairway
   Allan Reinhardt 
   Travis Schmidt 
   Kayne Mathiason 
   Michael Martindale 
   Corey Christensen 
Coach: Lori Gamble
2010     Calgary Red
   Trevor Metcalfe 
   Mark Polivchuk 
   Parker Anderson 
   Adam Strang 
   Christopher Curtis 
Coach: Bob Stirling
2011     Edmonton Green
   Steven Jones 
   David Burton 
   Kevin Madarash 
   Travis Schmidt 
   Francis Licup 
Coach: Len Madarash
2012     Edmonton Forest
   Bradly Tytgat-Schotte 
   Steven Jones 
   Adam Brilz 
   Curtis Dunis 
   Kyle Cummings 
Coach: Jerry Orobko
2013     Calgary Red
   Ryan Anderson 
   Joshua Carbrey 
   Bailey Lawson 
   Brad Karas 
   Matthew Dekker 
Coach: Debbie Boswell
2014     Calgary White
   Jayden Lawson 
   Nicholas Schmitke 
   Bailey Lawson 
   Adam Richert 
   AJ Gavinski 
Coach: Brenda McCannel
2015     Edmonton Green
   Tyler Tytgat 
   Evan Lacoursiere 
   Aman Ubhi 
   Wyatt Barilla 
   Trevor Tomm 
Coach: Len Madarash
2016     Edmonton Green
   Trevor Tomm 
   Tyler Tytgat 
   Bradly Tytgat 
   Cody Jubinville 
   Spencer Boyce 
Coach: Desiree Tytgat
2017     Edmonton Green
   Tyler Tytgat 
   Bradly Tytgat 
   Trevor Tomm 
   Kory Larabie 
   Devan St. Martin 
Coach: Desiree Tytgat
2018     Edmonton Green
   Tytler Tytgat 
   Michael Marciano 
   Trevor Tomm 
   Rylan Willier 
   Brandon Hagen 
Coach: Desiree Tytgat
2019     Edmonton Green
   Tyler Tytgat 
   Rylan Willier 
   Kai Robinson 
   Dylan Hagen 
   Carson McElroy 
Coach: Desiree Tytgat
2020     Edmonton Green
   Rylan Willier 
   Jacob Radke 
   Tai Wagner 
   Jeremiah Said 
   Dylan Hagen 
Coach: Desiree Tytgat
1980
    
   Information 
   Unavailable 
1981     Zone 8
   Robert Pratt 
   Linda Gallo 
   Alan Matejko 
   Lorelei Komanac 
   Rob Hammond 
Coach: N/A
1982     Zone 5
Canadian Champions
   Brent Beerbaum 
   Regan Track 
   David Ratcliff 
   Shellie Taylor 
   Kristi Bullen 
Coach: Pat Sawchuk
1983     Zone 5
   Andrew Fairman 
   Lance Fitzpatrick 
   Bruce Molineaux 
   Shellie Taylor 
   Wendy Erletz 
Coach: Pat Shawchuk
1984     Zone 5
   Brian Hill 
   Allan Jobson 
   Gordon Thompson 
   Teresa Reid 
   Debbie Verkland 
Coach: Tim Jackson
1985     Zone 5
   Ian Deines 
   Claud Collins 
   Russ Moore 
   Stacey Spielman 
   Pam Seib 
Coach: Nancy Bakos
1986     Zone 3
   Terry Skidnuk 
   Billy Kunnas 
   Alphonse Pilon 
   Tina Titley 
   Lynne Chaston 
Coach: N/A
1987     Zone 5
   Kevin Lloyd 
   Jason McTaggert 
   Chris Billings 
   Susan Park 
   Karen Lower 
Coach: Nancy Bakos
1988     Zone 4
   Melissa McMann 
   Betty Ann Gallaugher 
   Robert Hellard 
   Matthew Stroyan 
   Larry Peppard 
Coach: N/A
1989     Zone 5
   John Campbell 
   Annette Hansen 
   Rob Tyndall 
   Rachel McDonald 
   Wayne Young 
Coach: Al McDonald
1990     Zone 5
   Ian Coward 
   Kevin Lloyd 
   Sean Kapki 
   Ginnette Lamarre 
   Jennifer Marshall 
Coach: N/A
1991     Zone 3
   Noela Holst 
   Larse Hurst 
   Jeremy Kiziak 
   Jamie Young 
   Pat Magnan 
Coach: N/A
1992     Zone 3
   Amber Sparks 
   Heather Lindsey 
   Jennifer Sawchuk 
   Mark Daus 
   Kevin Perston 
Coach: Keith Verdin
1993     Zone 3
    
    Information
    Unavailable
    
Coach: Keith Verdin
1994     Zone 3
   Jamie Young 
   Richard Bloomer 
   Scott Saik 
   Michelle Stadnyk 
   Jill Carson 
Coach: Keith Verdin
1995     Zone 3
   Cathie Calarco 
   Heather Lindsey 
   Tim Simper 
   Richard Bloomer 
   Kevin Raesler 
Coach: Adell Hipke
1996     Zone 5
   Sandra Murray 
   Jennifer Giesinger 
   Adam Weber 
   Jeramie Bender 
   Philip Myall 
Coach: Brian Wilson
1997     Zone 1
   Stacey Volden 
   Josh Lancaster 
   Charity Hawke 
   Corey Tames 
   Christie Chmilar 
Coach: N/A
1998     Zone 1
   Tyler Perin 
   Wade Ronning 
   Blen Alexie 
   Bobby-Lynn West 
   Christie Chmilar 
Coach: N/A
1999     Zone 1
   Shenna Leblanc 
   Miranda West 
   Jill Hof 
   Tyler Mosher 
   Chris Misik 
Coach: N/A
2000     Zone 3
   Melissa Larochelle 
   Jessica Day 
   Matthew Poirier 
   Adam Parr 
   Patrick Bloomer 
Coach: N/A
2001     Zone 3
   Dan Beyersbergen 
   Christine Linnen 
   Leen Hodgson 
   Dan Poluk 
   Stacey Gagnon 
Coach: N/A
2002     Zone 5
   Andrea Williams 
   Amanda Carriere 
   Philip Reynolds 
   Chris Haywood 
   Jonathan Koenig 
Coach: Rick Murray
2003     Zone 5
   Jonathan Koenig 
   Mark Ness 
   Colin Christensen 
   Stacy Galenza 
   Brittany Werner 
Coach: Bob Stirling
2004     Zone 5
   Miles Forster 
   Daniel Morin 
   Adam Zwicker 
   Sherri Bennett 
   Amanda Carriere 
Coach: Geoff Wilson
2005     Zone 5
   Miles Forster 
   Mathew Johnson 
   Brian Sharun 
   Alyssa Madsen 
   Halea Desutter-Pederson 
Coach: Brian Sudbury
2006     Zone 3
   Dexter Wiseman 
   Tim Wiseman 
   Mike Seavers 
   Jill Onisimchuk 
   Brittney Hislop 
Coach: Mike Lacoursiere
2007     Zone 5
   Colin Christensen 
   Brandon Strang 
   James Douglas 
   Jessica Polivchuk 
   Brianna Lessor 
Coach: Bob Stirling
2008     Central Black
     Paul Waisman 
     Jordie Weich 
     Kevin Buckel 
     Holly Harris 
     Catherine Porter 
Coach:   Kerry Fincaryk
2009     Edmonton Fairway
   Jeremy Harasymchuk 
   Kyle Swartz 
   Taylor Shaver 
   Shantell Cowston 
   Taylor Kaiser 
Coach: Kim MacDonald
2010     Calgary White
   Nathan Van Vliet 
   Matthew Polivchuk 
   Ashley Gilmer 
   Rachelle Parker 
   Melanie Garon 
Coach: Brian Sudbury
2011     Edmonton Green
   Chase Christensen 
   Evan Lacoursiere 
   Curtis Dunis 
   Alyssa Campbell 
   Michelle Heidinger 
Coach: Lori Gamble
2012     Northern Navy
   Jacobus Kroeskamp 
   Thomas Tomkins 
   Jeremy Rogg 
   Jada Desjarlais 
   Dominique Ladouceur 
Coach: Tracy Martin
2013     Calgary White
   Adam Richert 
   Andrew Campbell 
   Kenny Boswell 
   Kearsyn McPherson 
   Natalie Demmon 
Coach: Eric Christensen
2014     Edmonton Green
   Dylan Roeske 
   Brandon Bigras 
   Oakley Tkach 
   Katie Demuynck 
   Tina Sang 
Coach: Jerry Orobko
2015     Calgary White
   Scott Starkoski 
   Ian Howe 
   Brad Karas 
   Shelby Leavitt 
   Celina Carbrey-Fredriksen 
Coach: Eric Christensen
2016     Edmonton Green
   Devan St. Martin 
   Michael Marciano 
   Dylan Hagen 
   Nicole Philpot 
   Nikki Heebner 
Coach: Scott Wiseman
2017     Calgary Red
   Brandon Richardson 
   Jake Anderson 
   Conner Leavitt 
   Teeghan Line 
   Alexandria Zavislake 
Coach: Rob Wolfson
2018     Edmonton Green
   Tyler Doppler 
   Dylan Hagen 
   Devan St. Martin 
   Mackenzie Fix 
   Kamryn Collins 
Coach: Scott Wiseman
2019     Edmonton Green
   Tyler Doppler 
   Devan St. Martin 
   Tyson Brook 
   Eva White 
   Madison Jenkins 
Coach: Scott Wiseman
2020     EDMONTON GREEN
   Carson McElroy 
   Tyler Doppler 
   Sarah Schnepf 
   Alexandra Hahn 
   Brennan Giroux 
Coach: Scott Wiseman

The Pins Over Average event was added in 2018 to afford an opportunity for additional participation and as a means of drawing participants who have not yet reached the elite level

YearPins Over Average
  
2018South Blue
2019North Navy
2020South Black
2018     Edmonton Black
   Tana Poulin 
   Alexandra Hahn 
   Maryah White 
   Reanna Sharun 
   Melina Duro 
Coach Gail Versteegt
2019     Central Silver
   Sheree Gladue 
   Sydney Shirreff 
   Taryn Beattie 
   Cassidy Braun 
   Hayley McGhie 
Coach Donna Smith
2020     EDMONTON BLACK 
   Taryn Beattie 
   Eva White 
   Jillian Collins 
   Brooke Olund 
   Mikaylie Wallace 
Coach Gail Versteegt
2018     Central Silver
   Dylan Pizzey 
   Jenson Wudkevich 
   Dakota Ekelund 
   Alexavier Lim 
   Adam Poxon 
Coach Grace Escott
2019     South Orange
   Cole Kalnza 
   Kolby Kreutz 
   Cameron LaBelle 
   Joey Patterson 
   Dominic Odenbach 
Coach Jerry Kind
2020     SOUTH BLACK
   Brendan Herman 
   Kyle Johnston 
   Riley Frame 
   Karson Cook 
   Dylan Odenbach 
Coach Leigh Young
2018     Southern Blue
   Kyle Fuller 
   Katie Patterson 
   Peyton Westoby 
   Rybbon Hall 
   Jeremiah Said 
Coach Dave Purcell
2019     Central Black
   Jaimie Hvamb 
   Jenson Wudkevich 
   Jarron Wudkevich 
   Preston Lizotte 
   Mackenzie Andres 
Coach Shane LePage
SOUTH BLACK
   Rybbon Hall
   Abrianna Kundert
   Cordelia Charland
   Coen Stolz
   Tyson Brook
Coach: Michelle Manton

Click the link to download an Excel file with all the information.